Mivel építőiparban dolgoztam egy ideig, sok ismerőst szereztem, akik ebben az iparágban tevékenykednek. Az én feladatom jellemzően az volt, hogy különböző szakmák képviselőit megtaláljam, és leszerződtessem egy-egy kivitelezés során. Sosem követtem az eseményeket azt követően, hogy az építkezés megkezdődött, így viszonylag ritkán láttam, hogy ténylegesen, hogyan is zajlik egy-egy munkafolyamat elvégzése, vagy mit is csinál, milyen eszközöket használ adott szakma képviselője.
A burkolás, mindig is egy misztikus szakma is volt számomra. Amikor volt rá alkalmam, csodálattal néztem a burkolókat, ahogy felöltöztetik a csupasz falakat, vagy a padlót. Színt, életet visznek a sivárságba, mindezt úgy, hogy a fizika alaptörvényeit is kijátszva, függőlegesen raknak fel viszonylag vékony csempéket, melyek jó esetben 15-20 évig is a falon maradnak. De melyek is azok a szerszámok, amik ezt lehetővé teszik? Nézzük meg őket részletesen.
Alapvetően megkülönböztethetünk hideg és melegburkolást. Hideg burkolás lehet beltéri és kültéri, míg a melegburkolás esetén inkább az előbbi jellemző.
Legyen hideg, vagy melegburkolás, végezze azt szakember vagy mi magunk, mindenképpen szükségünk van szerszámokra, hogy a feladatot elvégezhessük. Ha szakemberrel dolgoztatunk, nyilván nem kerül szóba a szerszámok megléte, minősége, márkája, viszont ha laikusként, magunk szeretnénk nekiállni egy feladatnak, jól kell megválasztanunk a burkoló szerszámainkat.
Hidegburkolás
Jellemzően a vizes helységek fal és padló burkolását értjük e tevékenység alatt, de egy terasz vagy medence elkészítése is hidegburkolásnak tekinthető. A kültéri és a beltéri hidegburkolás nem igényel eltérő szerszámokat, így ezeket egy csoportba tudjuk gyűjteni.
- Vágószerszámok: Bármilyen méretű, vagy alakú helység burkolásába is kezdünk, előbb vagy utóbb abba a problémába ütközünk, hogy a csempék vagy járólapok már nem adják ki a rendelkezésre álló síkot. Szükségessé válhat a lapok vágása. Erre több eszköz alkalmas, melyeket adott esetben párhuzamosan is használnunk kell. Ilyenek lehetnek a kézi csempevágók, csempevágó fogók, csempefűrészek, csempereszelők, körkivágók, de gyémántkoronggal felszerelt sarokcsiszolóra is szükség lehet.
- Jelölő szerszámok: A pontos, minőségi munkához, előzetes tervezés kell. Hogy helyezkednek el a lapok a valóságban, hol kell faragni, vagy vágni azokból. A helység és a csempék megjelölése is szükséges feladat. Krétás csapózsinór, acélvonalzó, zsírkréta, vízmérték, vezetőléc és függőón, vagy ácsderékszög, minden burkoló szakember táskájában ott kell, hogy legyen.
- Burkolatfektető szerszámok: Az előző két csoportban a tényleges csempézést megelőző tevékenységekhez szükséges szerszámokról esett szó. A legfontosabb és egyben befejező művelete a burkolásnak, maga a csempék elhelyezése a végleges helyükön. Mindehhez a következőkre lesz szükség: Fogazott glettvas, simító, csempekereszt, gumikalapács, szivacs és tiszta rongy.
- Kiegészítő szerszámok: Idetartozhatnak azok az eszközök, melyek a ragasztó vagy fugázóanyagok tárolására, keverésére szolgálnak, esetleg a korábbi burkolatok eltávolítására, vagy adott rész előkezelésére alkalmasak. Keverőszárak, fúrógép, vödrök, feszítővas, bontókalapács, véső, ecsetek, festékhengerek tartozhatnak ide.
Meleg burkolás
A ma rendelkezésre álló melegburkoló anyagok alkalmazása, nagyon dekoratív és kreatív megoldásokat eredményezhetnek, de minden felület más előkészítési és fektetési feladatokat igényel. A hidegburkolásnál felsorolt szerszámok egy része alkalmas lehet a melegburkolási feladatok elvégzéséhez is, de az átfedések mellett, vannak különbségek is. A következőkben ezekre szeretnék kitérni részletesebben.
- Vágószerszámok: Rugalmas burkolatok esetén, linóleumvágó kést, faburkolat esetén kézi fűrészt, elektromos körfűrészt, lyukvágó adaptert, míg padlószőnyegek esetén lemez vagy szőnyegvágó ollót kell, hogy használjunk.
- Burkolatfektető szerszámok: Rugalmas burkolatoknál, forrólevegős hegesztőpisztolyt, simító hengert, faburkolatnál, szegbelövő, vagy szegbeütő gépet, padlószőnyeg fektetésekor, pedig tűzőgépet és speciális vasalógépet alkalmazhatunk.
Láthatjuk, hogy milyen szerteágazó kínálat mutatkozik a burkoló szerszámok között. Nem mindegy, hogy mit, hova, milyen technikával kívánunk rögzíteni. Aki érdeklődik a téma iránt, vagy most kezdené a szakma kitanulását, cikkünkből megfelelő információkat szerezhet arról, hogy milyen szerszámok kellenek egy burkolónak.